Krytý bazén: plánovaná realita, nebo předvolební mlha?

Je to „velké téma“ a stále se vrací. Ačkoli není vůbec nejdůležitější a zásadní, kyjovjáci a jejich volení zástupci o něm mluví a vášnivě diskutují už desítky let. A to zejména vždy v předvolebním roce. Letos máme opět volby a ejhle, máme tu již i hezké obrázky, nebo chcete-li moderní název vizualizace krytého bazénu pro Kyjov. Pravdou je, že volby a předvolební kampaň jsou svátkem demokracie. V průběhu tohoto svátku je dovoleno téměř vše. Slibují se hory doly, budoucnost se maluje na růžovo, někdy se i tvrdě pomlouvá a lže. Všichni to známe jak na celostátní, tak lokální úrovni.

V období krize se slibuje boj s nešvary, jako je např. boj s kriminalitou či drogami. V době šlapající ekonomiky je přislíbena práce na velkých projektech či dokonce megaprojektech, které mají zlepšit život občanů. Peněz je nyní dost, proto tu máme opět bazén „na stole“. Nyní dokonce už nakreslený, jako kdyby se mělo za pár měsíců stavět. Přesto si autor tohoto textu dovolí vyjádřit pochybnost o tom, zda postavený opravdu bude.

Po volbách totiž přichází období „reálné politiky“ či období „zdravého rozumu“, jak chcete. A v tomto období se politici začnou ptát: Kolik nás boj s nešvary bude stát? Jak nákladné bude postavit a udržovat takový velký projekt?

Pokud to ukážu na konkrétní situaci v Kyjově, pak po posledních volbách nastala otázka: Kolik bude stát zavření heren? A konstatuje se, že zrušení hazardu je hezká myšlenka, ale město se tak vlastní hloupostí připraví o X milionů na sport, kulturu, chodníky. Hezká myšlenka se rétoricky změní na hloupou či naivní – tak tomu bylo před čtyřmi lety.

Letos se slibuje bazén. Pořádají se diskuze, připravují se plány. Při volbách lidé ocení tuhle odvahu. Ale pak přijde na řadu „zdravý rozum“ a otevřou se otázky: Ono to bude stát někde okolo 150, ale spíše 200 milionů. Může si naše vylidňující se a stárnoucí město dovolit takovou investici? A máme každý rok miliony na ztrátový provoz? A odpovědí asi bude: Krytý bazén je hezká myšlenka, ale trváním na ní by město přišlo o peníze na důležitější investice, chyběly by peníze na sport, kulturu, kroužky, chodníky atd. Čili je to naivní, nebo možná dokonce hloupá myšlenka.

Aby nedošlo k mýlce. Já osobně jsem zastáncem krytého bazénu. Jsem však přesvědčený, že před grafikou měla být zpracována a zveřejněna ekonomická a ekologická analýza projektu, a musí se v tomto případě postupovat velmi obezřetně a opatrně. Moje nedůvěra v realizaci projektu vychází z opakované zkušenosti s politickou situací (nejen) v Kyjově. A proto mi prezentace kyjovského krytého bazénu, která vyšla „náhodou“ na období před volbami tak trochu zavání předvolebním špekem.

Scroll to top