Město, kde jsou lidé víc než auta

Soužití aut a lidí ve městech je čím dál větší problém. Aut přibývá a z ulic a náměstí se stávají parkoviště. Pěší jsou v mnohých městech odsouváni na druhou kolej s argumentem, že bez přístupu aut se dané místo vylidní. Řešení však jsou. Nejsou bezbolestná, jednoduchá ani rychlá, ale jsou.

Krásným (byť extrémním) příkladem je osmdesátitisícové město Pontevedra ve španělském regionu Galicie, které vjezd do centra města už před 20 lety ve velké míře omezilo. Výjimku má zásobování, městská veřejná doprava a na 15 minut mohou vjet i ti, co potřebují něco těžkého naložit. Asi nemusíme zdůrazňovat, že město nevymřelo. Naopak, počet jeho obyvatel roste. A ani z malých obchodů se nestal ohrožený druh.

Jak to mají zařízené se dočtete v článku (odkaz níže), který pohladí po duši každého, kdo by chtěl žít ve městě a přitom v trochu větším klidu a zdravějším prostředí. Budiž nám toto město inspirací a neodsunujme problematiku dopravy ve městě jen proto, že jde o kontroverzní téma, které vyvolává emoce.

„Vlastnictví automobilu vám nedává právo vlastnit i veřejný prostor.”

https://www.euro.cz/politika/kde-jsou-lide-vic-nez-auta-spanelske-mesto-zakazalo-auta-uz-pred-20-lety-1433983

Scroll to top