Pravda o Kyjově

Odkaz na přednášku „Jak se změnilo obyvatelstvo Kyjova za posledních 10 let?“, kterou jsme zmiňovali ve videu:

https://fb.me/e/1rDa9twqm 

Plné znění článku v KN

V minulém článku jsme upozornili na starostovu lež za půl miliardy. V tomto článku se zaměříme na pravdu. Pravdu o Kyjově a jeho budoucnosti.

Kyjov vymírá. Vývoj počtu obyvatel setrvale klesá. Jen od roku 1997 k dnešnímu dni jsme přišli o 1658 obyvatel, což je 13 %. Z téměř 13 tisícového města jsme za 20 let na 11 tisících obyvatel. A pokud s tím nic neuděláme, do roku 2036 jde Kyjov pod 10 tisíc!

Co to znamená? Mimo špičku je náměstí vylidněné. Místním prodejcům se snižují tržby. Přes den jsou ulice v centru ucpány auty dojíždějících. A město tratí na daňových příjmech. Pro představu, ztráta 1658 obyvatel nás dnes stojí 20,5 mil. Kč ročně, což odpovídá výši roční splátky megaúvěru na aquacentrum!

Představa, že mladé lidi ve městě udrží aquapark je zcestná, okoupat se přijedou jednou za čas (autem) i z okolí. Problém je v chybějící nabídce. Kdo jednou za čas navštíví weby realitních kanceláří, zjistí, že v Kyjově bydlení prostě není. A když se dům nebo byt objeví, v momentě po něm zájemce skočí i za současné vyšroubované ceny. Kyjov si tedy na nedostatek zájemců o bydlení nemůže stěžovat. Navíc v době, kdy Brno ztrácí výhodu díky možnosti pro mnohé pracovat z domu. Důvodem pro útěk mladých do okolních obcí typu Kostelce, Strážovic, Bzence nebo Vracova, je tedy právě nedostatečná nabídka bydlení v Kyjově. A s tím město může udělat hodně.

Vedení města při tom všem zastydlo na podpoře satelitní výstavby. Přestože pro část lidí jde jistě o preferovanou formu bydlení a Kyjov by měl nabízet i tuto možnost, nemělo by jít o prioritu města. Příprava je mnohem složitější a dražší kvůli jednání s vlastníky pozemků a nutnosti vybudovat nové sítě a komunikace. A pokud se už satelit postaví, pocítíme to všichni na dalším vylidnění centra a ještě více ucpaných silnicích. Čím dále od centra bydlíte, tím více se jezdí autem. Vedení města se navíc (možná na štěstí?) není schopno držet své chybné strategie. Ilustruje to lokalita Javorová. Měl to být příklad spolupráce s developerem (dle našeho názoru s mnoha podstatnými ale). Město však ani za bezmála čtyři roky nebylo schopno s investorem uzavřít smlouvu týkající se pozemků. Možná březnové zastupitelstvo? Uvidíme, zatím se vše jenom odkládá.

Náš starosta František Lukl navíc nedbá na doporučení urbanistů zaměřit se na hledání nevyužitých míst přímo v obci. Naše naléhání a návrhy opakovaně odmítá. Vyhledávání jednotlivých parcel ve městě je přitom jednoduché. Jednotlivé domy se napojí na již existující sítě, lidé budou využívat místní obchůdky a restaurace a přitom neucpeme silnice dojíždějícími. Tuto formu výstavby prozatím šikovně využívají developeři.

Shrnuto a podtrženo: vedení města na řešení rezignovalo. Které lokality se podařilo připravit pro občany za 17 let starostování Františka Lukla? Navíc v dobách výjimečné ekonomické prosperity, s podporou 19 z 27 zastupitelů a několikasethlavým úřednickým aparátem za zády? Takovou příležitost už žádný další starosta nedostane. Kolikrát se mluvilo o Bukovanské, Javorové, bývalé mlékárně s pivovarem, areálu bývalých vinařských závodů, lokalitě Luční? Výsledek nové výstavby je čistá 0 (slovy: nula)!

Kolikrát ještě uslyšíme odpověď ve smyslu “pracujeme na tom”? Nebo ještě hůře “malá města vymírají všude”? Další čtyři volební období? Při stejně laxním přístupu bude mít Kyjov v tu dobu pod 10 tisíc obyvatel! My se raději místo výmluv a argumentů proč nic nedělat chceme inspirovat obcemi, kterým se daří vymírání zastavit (roční srovnání uvedené v minulém článku Daniela Čmelíka je zavádějící, může jít pouze o výkyv. V pětiletém srovnání 2016-2021 z obcí s cca 10 tisíci obyvateli např. zmíněná Kuřim zůstává na svém, rostou např. Boskovice, Ivančice, Litomyšl, Mohelnice…). Ano, rostoucí obce velikosti Kyjova skutečně existují!

Přes všechno uvedené nás zajímá, jak se na data týkající se Kyjova dívá profesionál. Proto chceme 30. 4. 2022 zopakovat přednášku Dr. Mazoucha ke aktuálnímu zhodnocení stavu a vývoje úbytku obyvatelstva v Kyjově. O přesném místě a čase Vás budeme informovat.

Už nás nebaví sledovat, jak se naši přátelé, děti a vnoučata a další blízcí stěhují pryč z Kyjova. Razantní úbytek obyvatel rozhodně není normální a schopné vedení města mu může zabránit!

Petr Valihrach, Lukáš Fridrich a Radek Seloucký za Pro Kyjov

Scroll to top